- Potrzeby rynku - od lat są ogromne. Trudno będzie zmodernizować choćby istniejące budynki publiczne w horyzoncie czasowym, określonym przez strategię brukselską Renovation Wave.
- Rosnąca presja społeczna w zakresie obniżenia emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń, wywierana miedzy innymi na samorządy.
- Dynamicznie wzrastające ceny energii elektrycznej i paliw.
- Sprzyjające regulacje, m.in.:
- Ustawa o efektywności energetycznej, promująca projekty „o poprawę efektywności energetycznej” (czyli EPC/ESCO/PPP), które nie będą powodować wzrostu zadłużenia samorządów,
- poprawione zasady uzyskiwania tzw. Białych certyfikatów, co pozwala na skrócenie czasu spłaty inwestycji z efektów energetycznych,
- szybko zbliżające się wprowadzenie tzw. budynkowych opłat emisyjnych, które obciążą ciepłownictwo (przedsiębiorstwa, które nie były dotąd objęte europejskim systemem handlu emisjami) i spowodują wzrost kosztów eksploatacji budynków,
- sprawdzona w praktyce Ustawa PPP i Ustawa Prawo Zamówień Publicznych (umożliwia m.in. wprowadzenie przedmiotowych środków dowodowych w odniesieniu do projektów EPC/ESCO).
- Praktyka, w postaci doświadczeń i wniosków wyciągniętych z postępowań i umów ESCO/PPP z okresu 2010-2018.
- Rosnące zainteresowanie banków finansowaniem projektów ESCO oraz możliwość aranżacji finansowania projektów poprzez łączenie różnych źródeł, w tym prywatnych i dotacji.
- Programy wsparcia inwestorów i firm ESCO takie, jak właśnie uruchamiany wspólnie przez NFOŚiGW, KAPE i PFR program „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus”.
- Podsumowując, można stwierdzić, że to, czy tempo modernizacji budynków spełni wreszcie oczekiwania, leży obecnie w rękach ich właścicieli (administracji rządowej i samorządowej) oraz sprawności istniejących i nowych firm ESCO.
EPC – energy performance contracting
ESCO – energy saving contract lub, odpowiednio, energy saving company
NFOŚiGW – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
KAPE – Krajowa Agencja Poszanowania Energii
PFR – Polski Fundusz Rozwoju